με την ευχή για καλή σχολική χρονιά με υγεία και δύναμη, σας πληροφορούμε ότι τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου, οι μαθητές θα προσέλθουν τμηματικά ως εξής:

• Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ τάξης θα προσέλθουν 8.30 π.μ. από την είσοδο επί της οδού Κάλβου, παραμένοντας αρχικά στον προαύλιο χώρο και τηρώντας τις αποστάσεις, ώστε να κατανεμηθούν σε τμήματα. Μετά την κατανομή σε τμήματα θα εισέλθουν στις τάξεις τους και θα ενημερωθούν από τον υπεύθυνο καθηγητή τους σχετικά με όσα θα ισχύουν για την φετινή χρονιά.
  • Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ και Γ΄τάξης θα προσέλθουν 9.00 π.μ. από την είσοδο επί της οδού Κάλβου παραμένοντας αρχικά στον προαύλιο χώρο και τηρώντας τις αποστάσεις. Στη συνέχεια θα οδηγηθούν από τον υπεύθυνο καθηγητή του τμήματος στις αίθουσες που αντιστοιχούν και θα ενημερωθούν σχετικά με όσα θα ισχύουν για την φετινή χρονιά.

Οι μαθητές οφείλουν να φορούν μάσκα και να έχουν μαζί τους Πιστοποιητικό εμβολιασμού ή Βεβαίωση παρελθούσας νόσησης (τελευταίου εξαμήνου) ή Δήλωση αρνητικού αυτοδιαγνωστικού (σελφ) τεστ, το οποίο κατόπιν θα πραγματοποιείται δύο φορές την εβδομάδα (Τρίτη και Παρασκευή), έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο.

Ο Αγιασμός θα γίνει στο προαύλιο με την παρουσία μιας μαθήτριας κι ενός μαθητή από κάθε τμήμα στις 09:15. Οι υπόλοιποι μαθητές θα παραμείνουν στα τμήματά τους. Θα ακολουθήσει σύντομη επίσκεψη του ιερέα σε όλα τα τμήματα.

!!! Παρακαλούνται οι γονείς να μην εισέλθουν στον αύλειο χώρο του σχολείου.

Σε κάθε αίθουσα διδασκαλίας, θα γίνει συζήτηση με τους μαθητές και θα δοθούν διευκρινήσεις  για πιστή εφαρμογή των κανόνων καθαριότητας και υγιεινής και των μέτρων προστασίας και πρόληψης για την αντιμετώπιση της covid19 βάσει των σχετικών οδηγιών του ΕΟΔΥ.

Οι μαθητές τις Α΄τάξης  θα πάρουν τα σχολικά τους βιβλία, όπως αυτά έχουν συσκευαστεί σε πλαστικές τσάντες. Οι Β’ και η Γ’ τάξη θα πάρουν τα βιβλία τους την Τρίτη 14 Σεπτεμβρίου.

Σημειώνουμε ότι σε αρκετά μαθήματα τις πρώτες εβδομάδες διδασκαλίας, θα χρησιμοποιηθούν τα περσινά βιβλία για την ολοκλήρωση της διδακτέας ύλης της προηγούμενης τάξης.

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων εύχονται

Καλή Σχολική Χρονιά με Υγεία!